Zespół Muzyki Dawnej Scandicus występuje w obecnym składzie od 2007 roku, a jego członkowie należą do Stowarzyszenia Śląskie Zakłady Sztuki; zespół zajmuje się muzyką średniowieczną, przede wszystkim wokalną. W jego repertuarze znajdują się pieśni religijne i świeckie, pochodzące z wielu źródeł, takich jak: Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell.

W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety proste, harfa, lutnia oraz instrumenty perkusyjne: riq, darabuka, bendir. Scandicus współpracuje z polskimi i zagranicznymi muzykami, specjalizującymi się w wykonywaniu muzyki dawnej.

Zespół koncertuje w całej Polsce; brał udział m. in. Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Salve Regina" w Wigrach, w IV Międzynarodowym Festiwalu im. Agricoli w Świebodzinie. Scandicus chętnie występuje również w muzeach i podczas obchodów uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych.

Spektakl Teatru HoM "La Rosa" z udziałem Zespołu "Scandicus" został nagrodzony wyróżnieniem w 2010 roku na XXXVII Tyskich Spotkaniach Teatralnych za oprawę muzyczną.

W 2008 roku zespół wydał płytę "Laudario di Cortona". Utwory z tej płyty prezentowane były w programie II Polskiego Radia oraz w Radio Katowice i Radio eM.

Agnieszka Mucha

(śpiew)
Agnieszka Mucha
Agata Kachel-Flis

(śpiew, oud, darabuka)
Agata Kachel-Flis
Tymoteusz Dorda
Tymoteusz Dorda

(śpiew, fidel, darabuka)
Jakub Kabus
Jakub Kabus

(śpiew, bendir)
Piotr Flis
Piotr Flis

(harfa, oud, flety)

Kierownictwo: Piotr Flis
tel. 502 348 835