Wydarzenia

Koncerty w roku 2014

18 października 2014, godz 15:00, Łódź

Koncert w ramach "Aneksu do Festiwalu Czterech Kultur"

Festiwal Łódź Czterech Kultur zakończył się w czerwcu, ale organizatorzy przygotowali 18 października jeszcze kilka niespodzianek.

15:30 - 16:45 / 18:00 Koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Scandicus - w programie koncertu: "Cantigas de Santa Maria" (XIII w.) i "Dolorum solatium" (Pierre Abelard 1079 - 1142). Swój program zespół Scandicus wykona dwukrotnie: - między 15:30 a 16:45 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3 (w przypadku złej pogody koncert zostanie przeniesiony do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich) - oraz między 18:00 a 18:30 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3.

Program koncertu:

Cantigas de Santa Maria (XIII w.)
Dolorum solatium (Pierre Abelard 1079 - 1142)

Dwór kastylijskiego króla Alfonsa X Mądrego to miejsce spotkania kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej oraz żydowskiej. Tu powstały pieśni znane jako Cantigas de Santa Maria. Przenikanie się różnych tradycji odzwierciedlone jest w połączeniu maryjnej tematyki z formami muzycznymi i literackimi używanymi przez prowansalskich poetów oraz arabskich autorów. Nie bez znaczenia miało również różnorodne instrumentarium wykonawców tego repertuaru. Ta fuzja zaowocowała niezwykłym dziełem, które do dziś dnia fascynuje inspiruje artystów na całym świecie.
Zespół Muzyki Dawnej "Scandicus" sięgnie po ten repertuar, aby przywołać go i ożywić przed współczesnymi odbiorcami Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. W programie koncertu znajdzie się również biblijny lament autorstwa Pierre'a Abelarda. Jest to opis sceny, gdy Dawid dowiaduje się o śmierci króla Saula i Jonatana. Dawid opłakuje nie tylko upadek i klęskę Izraela w bitwie, ale przede wszystkim śmierć swego bliskiego przyjaciela.

21 września 2014, Chełm

Koncert muzyki dawnej w ramach uroczystości poświęconej księciu Danielowi Romanowiczowi

27 lipca 2014, Kraków - Podgórze

Letnie Podgórskie Koncerty w kościele św. Józefa.

13 lipca 2014, Darłowo

Darłowo - kurort z klimatem. Tego lata, w Darłowie poza organizacją festiwalu organowego - najstarszego z miejskich festiwali (Kościół Św. Gertrudy) odbędą się muzyczne koncerty z klimatem w gotyckim Kościele Mariackim.

25 kwietnia 2014, Cieszyn, kościół oo. Bonifratrów

Koncert w ramach festiwalu Muzyka i Pieśni Średniowiecznej Europy

9 marca 2014, godz 15:00, Lublin, Bazylika Ojców Dominikanów

Koncert w ramach cyklu Wielkopostne Śpiewanie

Koncert oparty jest na narracyjnych utworach z XII - XIII wieku. Dwa z nich to przykłady lamentów opartych na formie sekwencji. W nawiązaniu do tematu rozważań zaprezentowane zostaną również pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria opowiadające o jej dobroci i cudach.
Koncert otwiera maryjny lament pod krzyżem Planctus ante nesciam. Dramatyczny monolog rozpoczyna się wyrażeniem bólu: Synu, ma jedyna słodyczy, jedyna radości, spójrz na swą szlochającą matkę i pociesz mnie. Moje serce, dusza oczy są udręczone widokiem Twych ran. Kolejne strofy to płacz nad niesprawiedliwym losem, wspomnienie proroctwa Symeona, a także wezwanie śmierci, aby zabrała matkę zamiast syna. Maryja również upomina: O, ślepy, żałosny narodzie, ukorz się i proś Jezusa o przebaczenie. Niech strumienie krwi, którą przelałeś ugaszą pragnienie i zmażą ludzkie winy. Pojawia się tu również obraz Jezusa ukrzyżowanego, którego ramiona rozpostarte na krzyżu obejmują tych, którzy go kochają. Podobne słowa odnajdujemy w laudzie Oime lasso. Ten utwór to tym razem płacz nad własnymi grzechami: Nędzny jestem i zimne me serce, co nie wzdycha z miłości dość, by dla niej umrzeć.
W programie koncertu znajduje się jeszcze jeden biblijny lament. Tym razem jest to scena, gdy Dawid dowiaduje się o śmierci króla Saula i Jonatana. Dawid opłakuje nie tylko upadek i klęskę Izraela w bitwie, ale przede wszystkim śmierć swego przyjaciela: Jonatanie, byłeś mi więcej, niż bratem, dzieliłem z Tobą duszę. [...] Dlaczego nie spłacam długu przyjaźni i nie dzielę z Tobą zwycięstw i klęsk? Dlaczego nie ocaliłem cię lub nie poległem z Tobą?
Cantiga zatutułowana Santa Maria Amar opowiada o przeoryszy, która złamała ślub czystości. Gdy jej siostry zauważyły, że jest w ciąży, będąc mściwe, natychmiast doniosły o tym biskupowi. Ksieni zwróciła się o pomoc do Maryi, która jej wysłuchała i spowodowała, że we śnie dziecko narodziło się i w cudowny sposób zostało przeniesione na wychowanie w innej miejscowości. Biskup uniewinnił przeoryszę co pozwoliło jej uniknąć konsekwencji.
Aquela que a seu Fillo to historia pewnej kobiety, która karmiła zawsze biednych i dzieliła się mąką i chlebem z potrzebującymi. Nastał jednak ciężki głód, i w dniu, gdy chciała upiec dla siebie chleb z resztki mąki i zaczynu, zapukali do jej drzwi głodujący. Oddała im to, co miała nic nie pozostawiwszy dla siebie. Mimo to, nakazała synowi napalić w piecu. Gdy piec był gotowy, ciasto pojawiło się znów na stole. Kobieta płacząc z radości wybiegła na ulice opowiadać o rozmnożeniu chleba i hojności Maryi.
Na zakończenie wykonana zostanie Cantiga Madre de Deus. Jest to prośba o wstawiennictwo w dzień sądu ostatecznego. Przywoływane są obrazy z życia Bogarodzicy, gdy opiekowała się Jezusem i chroniła przed niebezpieczeństwem, głodem, oraz pragnieniem.

Program koncertu:

Godefroy de St Victor (ok. 1125 - 1194)
1. Planctus ante nescia

Cantigas de Santa Maria (XIII w.)
2. Cantiga 7 - Santa Maria Amar

Laudario do Cortona(XIII w.)
3. Oime lasso

Cantigas de Santa Maria
4. Cantiga 258 - Aquela que a séu Fillo

Pierre Abelard (1079 - 1142)
5. Dolorum solatium

Cantigas de Santa Maria
6. Cantiga 422 - Madre de Deus

Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012

Rok 2011

Rok 2010

Rok 2009

Rok 2008

Rok 2007

Rok 2006

Rok 2005

Rok 2004 i wcześniej