O zespole

Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się zarówno pieśni religijne, jak i świeckie, pochodzące z wielu zbiorów, m.in. Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell. W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety podłużne, harfa romańska, citola, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne: riq, bendir.

Zespół koncertuje w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Brał udział w takich wydarzeniach, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Salve Regina” w Wigrach, IV Międzynarodowy Festiwal im. Marcina Agricoli w Świebodzinie, IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. Chętnie występuje również w muzeach i podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych.

Spektakl Teatru HoM La Rosa z udziałem zespołu otrzymał w 2010 roku wyróżnienie za oprawę muzyczną na XXXVII Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

W 2008 roku „Scandicus” wydał płytę Laudario di Cortona nakładem wydawnictwa Multikulti. Druga płyta Bryd one brere, która ukazała się w 2013 roku po szyldem firmy Folkers, zawiera utwory liryki świeckiej z XIII wieku. Nagrania zespołu były prezentowane w polskich rozgłośniach radiowych.

Publikacja z 2020 roku z udziałem instrumentalistów Zespołu to płyta Scholi „Una Voce” z pieśniami maryjnymi, zatytułowana Tota pulchra es.

Najnowsze nagranie to monograficzny album wydany w 2021 z muzyką ze zbioru Cantigas de Santa Maria.

Skład zespołu

Agnieszka Mucha – śpiew, bendir

Tymoteusz Dorda – śpiew, fidel, symfonia

Jakub Kabus – śpiew, bendir, symfonia

Piotr Flis – harfa romańska, flet podłużny, ud, citola, kierownictwo artystyczne

Sławomir Witkowski – śpiew, ud, citola, bendir, riq

Kontakt
Piotr Flis
tel. +48 502 348 835